زهرایی ریاست سازمان بسیج سازندگی:
شناسه خبر :۹۳۶۸

صادرات تفکر جهادی در دستگاه اجرایی کشور

رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور گفت: در حال حاضر برخی دستگاه‌های اجرایی و نهادها باوری به‌ حضور مردم ندارند و عرصه نقش‌آفرینی گروه‌های جهادی رسمیت پیدا نکرده است. زمانی این‌ها نیروهای تراز انقلاب می‌شوند که تفکر جهادی در دستگاه‌های اجرایی ورود کند، خیلی از قوانین محرومیت‌زا هستند نه محرومیت‌زدا که باید جهادگران ما ورود کرده و آن‌ها را رفع کنند.
نسخه مناسب چاپ

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی؛ محمد زهرایی در نشست خبری که  در سازمان بسیج سازندگی خراسان رضوی برگزار شد، با اشاره به اینکه ما در حرکت‌های جهادی دو نگرش و رویکرد داریم، اظهار داشت: یک گروه، گروه‌های جهادی مهاجر یا جغرافیامحور که گروه‌های قشری تخصصی هستند و کار تخصصی از آن‌ها می‌خواهیم و از بودجه باید فاصله بگیرند، قرار نیست برای این گروه‌های تصدی‌گری کنیم، باید به‌ منابع خیرین و مردم وصل شوند و خود اتکایی و خودساختگی را یاد بگیرند، دلیل آن این  است که کار ما تربیت نیروی انسانی در تراز انقلاب و افراد مومن انقلایی پای کاری است که از آن‌ها حججی‌ها بیرون می‌آید.

رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور ادامه داد: گروه بعدی گروهی است خدمت‌رسان، پایگاه‌محور و محله‌محور، این گروه جنس کارش با گروه اول متفاوت است، در هر مرحله جمعی دلسوز هستند که دوست دارند به‌مردم خدمتی کنند، این خدمت می‌تواند سرکشی به خانواده شهید، یک بیمار، ویزیت رایگان و یا تأمین داروی رایگان برای محرومین باشد، برخی می‌گویند این‌ها گروه نیستند در صورتی که این‌ها هم گروه هستند و از جنس انقلاب و تنها مهاجر نیستند.

وی خاطرنشان کرد: ما برای اینکه گروه‌های جهادی را تصدی‌گری نکنیم، شوراهای جهادی شهرستان و مجامع استانی شکل گرفت که در سال اول به‌صورت آزمون و خطا پیش رفتیم و یک نظام‌نامه ابلاغ شد، وظیفه مجمع استانی این است که به جهادگران اندیشه، فکر و نقشه راه می‌دهد و نیروهای جهادی را آموزش می‌دهد و تربیت می‌کند.

زهرایی با اشاره به اینکه ما نیاز به گروه‌های جهادی واکنش سریع در برابر بلایای طبیعی داریم، بیان کرد: در سیل و زلزله  اخیر به‌علت تراکم بالای گروه‌ها و مردم و اقلام، نظام توزیع منابع انسانی بهم ریخته بود و وحدت فرماندهی به نحو احسن اجرا نشد، زمانی می‌توانیم نظام‌مند عمل کنیم که گروه‌های جهادی زبده و آماده‌ای از هر قشری داشته باشیم.

رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور عنوان کرد نیاز به شبکه‌سازی در گروه‌های جهادی داریم، این شبکه‌سازی به دو دسته درون جهادی و برون جهادی تقسیم می‌شوند، که در دسته درون جهادی گروه‌های واکنش سریع و شوراها هستند که درون گروه‌ها اتفاق می‌افتد و در برون جهادی ارتباط با سایر نهاد حکومتی، مردمی و بسیج سازندگی است.

وی خاطرنشان کرد: گروه جهادی زمانی می‌توانند توانمند شود که بتواند نظام ارتباطی را برای خود تعریف کند و با مردم، خیرین و نهادهای ملی ارتباط معنادار داشته باشد و شبکه‌سازی کند.

زهرایی با اشاره به اینکه «اطلس جهادی» مبنای کار است، تصریح کرد: ما به همه گروه‌ها فشار نمی‌آوریم که در اطلس جهادی عضو شوند، بلکه این امر باید به مرور اتفاق بیفتد و به رویکرد بسیج سازندگی تبدیل شود، زیرا در این اطلس کاغذبازی و آمارگرایی وجود ندارد و پاسخگویی و شفاف‌سازی برای جامعه هدف و نهاد نظارتی اتفاق می‌افتد.

رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور خاطرنشان کرد: ۱۲ هزار گروه جهادی داریم که حدود ۶ هزار گروه از گروه‌های خدمت‌رسان و  فقط ۷۴۰ گروه ویژه هستند، همچنین  ۴ هزار گروه جهادی فعال مانند گروه‌های دانشجویی و جهادی عادی داریم که باید جلو بروند.

وی اظهار کرد: مسؤولان سازندگی نواحی نه تنها اعتماد به گروه‌های جهادی ندارند، بلکه به‌آن‌ها باور نیز ندارند و معتقدند گروه‌های جهادی هزینه‌سازی می‌کنند، در سال ۹۸ ـ ۹۹ برنامه‌ای مدنظر داریم که مسؤولان نواحی از جنس سازندگی شوند.

زهرایی ادامه داد: خدمت رهبری عرض کردم که ما دو افتخار در بسیج سازندگی داریم، یکی اینکه به دستور مقام معظم رهبری بسیج سازندگی تأسیس شده است و دوم اینکه تشکلی نبود که به‌ دنبال تفکر برود، بلکه تفکر آن از قبل شکل گرفته بود و ما افتخارمان این است که ظرفی برای جهادگران هستیم و آن‌ها مانند خون در رگ‌های ما هستند، اما خوب نتوانسته‌ایم جهادگران را پای کار بیاوریم، در سال حدود ۱۰ هزار کارگاه اقتصاد مقاومتی راه‌اندازی می‌کنیم یا حداقل ۱۰۰ هزار نفر را در سال آموزش عمومی و تخصصی می‌دهیم که جهادگران در این مأموریت‌ها نقشی ندارند، در صورتی که باید مثل اتمسفر در فضای سازندگی باشند.

رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور با اشاره به اینکه در سیل اخیر حدود ۳ هزار طلبه و روحانی در سیل انجام وظیفه کرده‌اند، عنوان کرد: عرصه جهاد هرجا بوده جهادگران و جوانان نیز بوده‌اند، به‌ عنوان مثال سیل زمانی رخ داد که نه برنامه و بودجه‌ای تدوین شده بود و نه اعتباری ابلاغ شد، در صورتی ۵ هزار و ۳۸۰ نفر جهادگر در مرحله اول رفتند و بیش از یک‌هزار نفر گروه جهادی در مرحله دوم اعزام شدند. 

وی افزود: جامعه جهادی ما در کشور ۵۰۰ هزار نفر است و بالای ۱۰۰ هزار نفر جهادی در سیل اخیر حضور داشتند که این یعنی یک‌پنجم جهادگران بدون پول و حمایتی در سیل حضور داشتند.

زهرایی عنوان کرد: در بحث عمرانی فقط ۲۸ درصد فعالیت‌ها عمرانی هستند، اما در تلویزیون و صداو سیما اول گروه‌های عمرانی نشان داده می‌شوند در صورتی که درصد عمده‌ای در کارگروه‌های فرهنگی، علمی و درمانی انجام می‌شود، رهبر انقلاب فرمودند «شما کار رسانه‌ای را بلد نیستید و تمامی خدمت‌های خود را نشان نمی‌دهید، باید خدمتتان را هنرمندانه به مردم نشان دهید».

رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور با اشاره به اینکه الزامی به جغرافیا و هدف خاص نیست، تصریح کرد: اما جغرافیا از این جهت اهمیت دارد که ارتباط مستمر یک گروه جهادی با یک منطقه برقرار باشد تا منطقه را به‌خوبی بشناسند و برنامه‌ای را برای پیشرفت و محرومیت‌زدایی آن تدوین کنند، چه به‌صورت ارتباط تلفنی و یا حضورهای مستمر این ارتباط قطع نشود، اگر می‌خواهد به سایر مناطق اعزام شود، برود اما ارتباطش با منطقه‌اش از بین نرود.

وی ادامه داد: مرکزهای جهادی که در بسیج سازندگی شکل گرفته بود، متأسفانه بعد از اینکه کارهای مختلفی روی آن انجام شده بود و به‌دست آیت‌الله مهدوی‌کنی رونمایی شد، عملیاتی نشد، باز تعریفی روی آن انجام شد، یعنی سند نوسازی حرکت‌های جهادی را ۳ ماه بر روی آن کار کردند و اکنون بر مبنای بیانیه گام دوم انقلاب باز تعریف و تألیف شده است.

زهرایی با اشاره به اینکه رهبری گفته‌اند «تصویر واقعی انقلاب جهادگران هستند»، اظهار کرد: گروه‌های جهادی رشد کرده‌اند و می‌خواهند گام دوم انقلاب را شروع کنند، در قسمت بسیج‌شوندگی نگرانی نیست و بسیج آن را مدیریت می‌کند، هر جا به‌مردم اعتماد شده است کار پیش رفته است.

رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور بیان کرد: از جمله اقدامات جهادگران بسیج واکسیناسیون ۱۵ میلیون طیور در ۳ روز بود که در گینس هم قرار بود ثبت شود که کوتاهی شد، همچنین ۱ هزار و ۷۰۰ منزل در سیل ارسباران در ۴ ماه توسط بسیج ساخته شد و در حال حاضر ۶ هزار مسکن در مناطق سیل‌زده در حال ساخت است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر برخی از دستگاه‌های اجرایی و نهادها باوری به‌حضور مردم ندارند و عرصه نقش‌آفرینی گروه‌های جهادی رسمیت پیدا نکرده است، زمانی این‌ها نیروهای تراز انقلاب می‌شوند که تفکر جهادی در دستگاه‌های اجرایی ورود پیدا کند، خیلی از قوانین محرومیت‌زا هستند نه محرومیت‌زدا که باید جهادگران ما ورود پیدا کرده و آن‌ها را رفع کنند.

زهرایی با اشاره به پاسخ رهبری درباره کمیت‌گرایی نیروهای جهادی عنوان کرد: رهبری فرمودند هر چه می‌توانید همین کارهایی که از ۲۰ سال قبل شروع کرده‌اید را پیش ببرید و فکر کنید و این فکر را به‌مرحله عمل درآوردید، گفتمان حرکت‌های جهادی شما را به‌وجود آورده است، کاری کنید که به گفتمان عمومی تبدیل شود، شما می‌توانید به محرومین خدمت کنید، اما عده‌ای هستند که نیاز به خدمت ندارند و محروم نیستند، اما از خدمت‌گزاری محروم هستند یعنی عده ای توفیق خدمت ندارند.

رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور افزود: طبق فرمایش رهبری باید ۹۰ درصد جوانان کشور که عضو نیروهای جهادی نیستند را با فرهنگ‌سازی پای کار بیاوریم و گروه‌های جهادی را گسترش دهیم، در صورتی که این فعالیت‌های جهادی تبدیل به گفتمان شود، موفق است و با افزایش کیفیت، کمیت را نیز می‌توانیم افزایش دهیم.

وی با اشاره به کلامی از رهبری درباره افزودن کمیت عاملان ادامه داد: در محیط‌های خانوادگی، دانشگاه، مدرسه و محیط کار باید این گفتمان جهادی را ترویج داده و این تفکر را گسترش دهیم تا تعدادمان افزایش پیدا کند و در صورت افزایش تعداد موفق می‌شویم.

زهرایی افزود: تا به امروز چند صد نفر از جهادگران جان خود را از دست داده‌اند، اما تنها ۲۴ نفر با حکم مأموریت و با ماشین سپاه در منطقه‌ای که حکم گرفته‌اند در حین خدمت جان خود را از دست داده‌اند و خواهش می‌کنیم که این افراد شهید اعلام شوند و فرآیندی در این باره تعریف شود تا  به جهادگران امید داده شود. 

رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور عنوان کرد: جهادگران ثبات قدم داشته و مواظب باشند که لغزش پیدا نکنند و همان‌طور که رهبر انقلاب در مباحث اخلاقی همچون نماز اول وقت و رعایت مستحبات تاکید دارند، این‌ موارد را رعایت کنند.

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها