دکتر محمد زهرایی :
شناسه خبر :۶۹۳۷

خبر خوش یک همکاری دستگاه های اجرایی برای سیل زدگان؛

بسیج با همکاری مشترک ۳۰۰۰ واحد مسکونی برای افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد می سازد.
نسخه مناسب چاپ

 

پوشش ایران اسلامی در آستانه سال ۹۸ دچار سیل ویرانگری در چندین استان شد که در سه استان گلستان، مازندران و خراسان شمالی ماندگاری بیشتری داشت و این امر با طغیان رودخانه گگان رود و سرریز سد وشمگیر آغاز شد، دیواره های رودخانه گرگان رود به دلیل عدم استحکام کافی موجب رسیدن آب به شهرها و روستاها شد و همچنین عدم لایروبی گرگان رود و تبدیل شدن محل اتصال گرگان رود به دریا به مثابه جاده ماهی شده بود که آب را پس می زد و تمام این امور مزید بر علت شدند تا آب به شهرهایی مثل آق قلا، گمیشان و... برسد. کریدور خروجی همه آبهایی که در شمال کشور وجود دارد از سمت شرق یعنی از خراسان شمالی، گنبد کاووس، مراوه تپه، کلاله تا آق قلا و گمیشان و... اگر تمام این آبها به درستی مهار نشوند خروجی کافی هم نخواهند داشت. تا چند روز گذشته ورودی و خروجی آبها با همدیگر همسان نبود یعنی خروجی آب که اتفاق می افتاد، ورودی اش بیشتر بود. من دیروز به سد وشمگیر رفتم، در چندین روز گذشته ۹۰متر مکعب در ثانیه خروجی آب بود و دو روز گذشته تبدیل به ۷۰متر مکعب و دیروز تبدیل شده بود به ۱۸ متر مکعب در ثانیه یعنی سرریز ش رو به اتمام بود و با توجه به وضعیت آب و هوایی فعلی انشاالله تا چند روز آینده سرریز این سد تمام می شود. تمهیدات بسیار خوبی با حضور سرلشکر باقری، سرلشکر جعفری، سردار غیب پرور، مسوولین محلی و نیروهای مسلح انجام شد تا معبرهای بیشتری برای هدایت آب به سمت دریا صورت بگیرد البته در این میان، شیب کم آق قلا و گمیشان به سمت دریا مزید بر علت است که خروج آب به سمت دریا با کندی و حجم کمتر صورت بگیرد.

رییس سازمان بسیج سازندگی گفت: بعد از فرمانی که مقام عظمای ولایت به نیروهای مسلح دادند و تبعا، دسوری که سرلشکر باقریبه ارتش و سپاه مبنی بر استقرار در مناطق سیل زده و امدادرسانی به آنها، دادند تمهیدات لازم جهت کمک به این مناطق صورت گرفت. پیرو سفر سردار غیب پرور و سردار سلامی به شمال کشور، ۷استان به عنوان معین استان گلستان و ۵استان هم معین استان مازندران تعیین شدند. شبیه همان کار قرارگاهی که در زلزله سرپل ذهاب داشتیم مجددا در شمال کشور تکرار شد. در سرپل ذهاب ۳۲سپاه استان بیش از ۳۰۰روستا را با خط حد و جغرافیای مشخص، امورشان را قبول زحمت کردند و اسکان اضطراری و موقت و مددجویان بهزیستی و ساخت و احیاء منازل را انجام دادند.

دکتر محمد زهرایی اشاره نمود: شبیه همین اتفاق در سیل اخیر شمال هم تکرار شد و الحمدلله با معین کردن استانها، جغرافیای هدف مشخصی برایشان معین شد، آق قلا به دلیل اینکه بیشتر درگیر سیل بود تحویل آذربایجان شرقی و تهران بزرگ شد، روستاهای آق قلا تحویل استان اصفهان شد، بوئین شهر به استان قزوین، گمیشان و بخشی از بندر ترکمن تحویل همدان شد، خواجه نفس و بخشی از روستاهای آن تحویل استان البرز شد، شهرهای کلاله، مراوه تپه و گنبد کاووس نیز تحویل خراسان رضوی شد.

زهرایی گفت: مسوولین بسیج مسضعفین و بسیج سازندگی بعد از استقرار در استان گلستان و مازندران، قرارگاه را تشکیل دادند و اقلام ضروری مردم مثل خشکبار، نان، آب، کنسروجات و...  به مقدار بیش از ۹۰کامیون وارد سپاه استان شد. اقلام و ملزومات مرتبط با سیل مثل چکمه، بیل، پارو و... بیش از ۱۰ کامیون وارد منطقه شد و بین مردم توزیع شد. هدف ما توزیع عادلانه، به موقع، روزانه و محترمانه بین مردم بود و به همین خاطر از شبکه جهادگران در توزیع اقلام استفاده کردیم. بیش از ۹۸۸گروه جهادی در این سه استان شمالی فعالیت کردند و حدود ۱۶۵۰۰ نفر فعال شدند. این گروه های جهادی به غیر از توزیع اقلام، به پاک سازی خانه های مردم از گل و لای بواسطه لجن کش و موتور آب و... همت کردند و بیش از ۷۲۰۰خانه را پاک سازی کردند که مصداق بارزش در گنبدِ استان گلستان و سیمرغِ استان مازندران بود.

زهرایی با اشره به خدمات بسیج در سیل شمال کشور گفت: ماشین آلات مورد نیاز برای لای برداری نیز به مقدار بیش از ۱۱۰لجن کش وبیش از ۱۰۰کف کش توسط استانهای معین شده وارد سپاه استان مذکور شدند و گروه های سازندگی و جهادی از آنها برای تمییز کردن منازل و معابر استفاده کردند. یک بخش کار هم اتصال راه های مواصلاتی روستایی و شهری بود که به دلیل سیل از بین رفته بود و مواردی نیز نیاز بود که برش جدید برای ایجاد این راه ها و.. صورت بگیرد مثل بند ولی که قبل از سد وشمگیر هست باید صورت می گرفت که امثال قرارگاه خاتم قبول زحمت کردند و با قوت کار را به پیش برده و می برند البته سازمان بسیج سازندگی و بسیج مسضعفین نیز مقداری کمک ابزاری و نیروی انسانی نیز برای این امر صورت داده است.

وی اشاره داشت : ۲۰۴دستگاه سنگین مثل لُدر، بیل مکانیکی، کامیون و بلدوزر و... وارد منطقه شدند و بسیاری از راه هایی را که قطع شده بود دوباره وصل کردند و وضعیت مجددا به حالت عادی درحال بازگشت است. بخشی را هم از استانهای معین خواهش کردیم (علی رغمآنکه در حوزه ماموریتشان نبود) تا اقلام و لوازم منازل آسیب دیده را در حد توانشان از استانهای شان دریافت کنند و تحویل مردم بدهند.

محمد زهرایی گفت: جا دارد در این میان از مردم خودمان به دلیل کمکهای مستمرشان در حد ۱۰۰کامیون که فقط به این سه استان واصل شده است تشکر و قدردانی کنیم و باید از مردم این سه استان سیل زده هم به دلیل مناعت طبع و شکرگزاریشان تشکر کنیم. الان هم بنده پیرو دستور سردار غیب پرور مبنی بر معین شدن دو استان برای استان لرستان، در حال حرکت به سمت استان لرستان هستم تا تشکیل قرارگاه جهت شدت دادن امدادرسانی را صورت بدهیم. باید به این نکته نیز التفات داشت که دستکاری ما انسانها در طبیعت و تغییر مسیل های طبیعی به دلایل مختلف و بعضا منافع مادی مثل تغییر کاربری مسیل و.... به زمین کشاورزی و... موجب افزایش این خسارات شده است.*چه اقداماتی برای بازسازی منازل تخریب شده در دست اقدام خواهد بود؟

دکتر زهرایی گفت: تدبیری که سردار غیب پرور، ریاست محترم سازمان بسیج مستضعفین انجام دادند این است که بسیج سازندگی به احداث منازل تخریب شده ورود کند البته با اولویت منازل مددجویان بهزیستی و کمیته امداد.

سرهنگ محمد زهرایی افزود: ما از قبل هم تفاهم نامه ای با سازمان بهزیستی دال بر ۵۰۰۰ واحد احداثی داشتیم. باید الان شناسایی و برآوردهای منازل توسط سازمان بهزیستی و کمیته امداد صورت بگیرد وسپس به تایید بنیاد مسکن برسد آنگاه براساس تفاهم قبلی ما و همچنین مذاکرات اخیر سردار غیب پرور با مسوولین کمیته امداد، مازاد بر میزان مذکور در تفاهم نامه، با اولویت منازلی که در سیل آسیب دیده، اقدام خواهیم کرد.

رییس سازمان بسیج سازندگی در پایان اشاره داشت:درحال حاضر آمار اولیه ای به دستمان رسیده است اما تا هنگامی که بنیاد مسکن برآورد دقیق کارشناسی انجام ندهد نمی توان به صورت متقن اعلام نظر و اقدام کرد.  منابع تسهیلاتی و کمک های بلاعوض را هم کمیته امداد و بهزیستی و هم بنیاد مسکن تامین می کنند و بخشی از منابع را هم به عنوان کمکهای مردمی و منابع و مصالح نقدی و...سازمان بسیج مستضعفین متکفل خواهد شد در هر مقداری که برآورد و اعلام بشود البته همین مدل را ما با سازمان بهزیستی در سرپل ذهاب تمرین کردیم و بالغ بر ۳۵۰واحد ساخته شد.

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها