فعالیت بیش از ۱۰ هزار گروه جهادی؛
شناسه خبر :۵۵۳۴

اجرای سالانه ۸ هزار طرح کوچک محرومیت زدایی

رئیس بسیج سازندگی با اشاره به راه اندازی پروژه های اقتصادی کوچک گفت: اين سازمان دارای بانک اطلاعاتی است که در آن مناطق محروم شناسایی شده اند.
نسخه مناسب چاپبه گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ سردار نعمان غلامی، در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: سازمان بسیج سازندگی از سال ۷۹ با تدبیر مقام معظم رهبری ایجاد شد که فلسفه اصلی این سازمان غنی سازی اوقات فراغت جوانان و استفاده از ظرفیت های آنان در کشور برای محرومیت زدایی بوده است.

رئیس سازمان بسیج سازندگی افزود: بسیج سازندگی چند محور پشتیبانی دارد که می تواند پروژه های کوچک، زودبازده و عام المنفعه ای را در نقاط محروم که در دستور کار دستگاه هاست در اختیار بگیرد و با نیروهای جوان آن را اجرا کند که بخشی از منابع مالی از این طریق تامین می شود و بخش دیگر تامین مالی سازمان معطوف به منابع خیرین و کمک های مردمی است.

رئیس سازمان بسیج سازندگی ادامه داد: در حال حاضر در کشور بیش از ۱۰ هزار گروه جهادی داریم که ساختارهای کاملا مردمی و خودجوش دارند که سازمان بسیج سازندگی در واقع عهده دار ساماندهی این تشکل های مردمی است، موقعیت رفیع حال حاضر ما مدیون حضور مردم در صحنه است و در حوزه سازندگی، محرومیت زدایی و اقتصاد مقاومتی باید مردم وارد میدان شوند.

سردار غلامی گفت: سازمان بسیج دارای بانک اطلاعاتی است که در آن نقاط محروم شناسایی شده است که در اختیار گروه های جهادی برای شناسایی و رفع مشکلات نقاط مشخص شده قرار می گیرد.

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که آیا فعالیت های سازمان بسیج موازی کاری با سایر دستگاه های اجرای است ؟ بیان کرد : سازمان ما در تعامل جدی با دستگاه های اجرایی و دولت است و مقام معظم رهبری نیز در این خصوص فرمودند که تامین منابع و عرصه با دولت است و شناسایی، سازماندهی نیروها و اعزام آنها با بسیج سازندگی است و در واقع بسیج نقش کمک کننده به دستگاه ها را ایفا می کند.

وی در رادیو گفت وگو توضیح داد: پروژه هایی که سازمان انتخاب می کند نباید مانعی برای پیمانکاران و بخش خصوصی ایجاد کند که در همین راستا ما پروژه هایی را انتخاب می کنیم که زودبازده و کوچک در مناطق محرومی است که برای پیمانکاران صرفه اقتصادی ندارد.

سردار غلامی افزود : از سال ۹۲ که شروع کار در حوزه اقتصاد مقاومتی بوده است، بیش از ۱۴۰ هزار واحد کوچک اقتصاد مقاومتی ایجاد کرده ایم که در تعامل و هماهنگی با دولت بوده و قرار براین شد که بر مقوله امنیت غذایی تمرکز کرده و فعالیت هایی در این زمینه با توانمندسازی و تسهیل گری مردم انجام دهیم. 

رئیس سازمان بسیج سازندگی در خصوص اقدامات صورت گرفته در استان محروم سیستان و بلوچستان تصریح کرد: اولویت گروه های جهادی ما تمرکز بر روی مناطقی است که دارای محرومیت بیشتری هستند به طور طبیعی حجم اعزام سالانه گروه های جهادی به استان سیستان و بلوچستان، کرمان، خراسان جنوبی، هرمزگان و کرمانشاه بیشتر از سایر نقاط کشور است.

وی ادامه داد: در بحث محرومیت زدایی هایی که بسیج سازندگی از سال ۷۹ تاکنون انجام داده است به طور میانگین سالانه ۸ هزار پروژه کوچک محرومیت زدایی در حوزه های مختلف به تناسب نیاز در کشور اجرا شده است که بالای ۶۵ درصد از این سهم مربوط به روستاها و مناطق محروم بوده است.

سردارغلامی گفت: در بازسازی سرپل ذهاب تمام روستاها به بسیج و شهرها به ارتش داده شد که بسیج سازندگی سراسر کشور ۳۲ قرارگاه در سر پل ذهاب ایجاد کردند در همان چند روز اول بیش از ۲۰ میلیارد تومان کمک های مردمی را برای بازسازی و ارائه خدمات جمع آوری کردند.

رئیس سازمان بسیج سازندگی بیان کرد: یکی از آسیب های موجود در کشور این است که مردم کمتر در حل و فصل مشکلات نقش ایفا می کنند در این راستا سازمان بسیج یک جریان مردمی بوده که رویکرد ما کمک به احیای ظرفیت های مردمی است که افراد بتوانند با یادگیری کارها در غیاب گروه های جهادی به ادامه فعالیت بپردازند.

این مقام مسئول توضیح داد: بسیج تمام تخصص های پیشرفته و جدید را به دلیل وجود ظرفیت بسیجی و انگیزه نیروهای متخصص در درون خودش دارد در حال حاضر بسیج مهندسین کشاورزی در بحث هوشمند سازی کشاورزی دارای توان بسیار بالاست که در این حوزه فعالیت های خوبی را نیز انجام داده ایم.

سردارغلامی بیان کرد: در کشور ما ظرفیت مردمی به گونه ای است که اگر دستگاه های دولتی از برخی فعالیت های کناره گیری کنند می توان انگیزه های مردمی را به بهترین شکل در راستای فعالیت شان در عرصه های مختلف اداره کرد.

 


 

 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها