پایگاه اطلاع رسانی جهادگران گزارش می دهد:
شناسه خبر :۴۲۶۶

اجرای طرح اعتلای حرکتهای جهادی با هدف ساماندهی گروه های جهادی/ دوره آموزشی تربیت مربی طرح اعتلای حرکتهای جهادی برگزار شد

دوره آموزشی تربیت مربی طرح اعتلای حرکتهای جهادی با هدف ساماندهی گروه های جهادی کشور با حضور نمایندگان برگزیده استانی به همّت مرکز مطالعات و هدایت حرکت های جهادی کشور و با همکاری هسته توانمندسازی حرکتهای جهادی سازمان بسیج دانشجویی در ۲۲ و ۲۳ اردیبهشت ماه در اردوگاه سیدالشهداء تهران برگزار شد.
نسخه مناسب چاپ

 

اعتلای سازندگی و خدمات رسانی با ساماندهی گروه های جهادی، تقویت ارزشهای انقلاب اسلامی با اجرای هدفمند و اثربخش فعالیتهای جهادی، تقویت پیوندهای فکری و عاطفی بین گروه های جهادی مستقر با جامعه هدف، جهت دهی و سوق دادن مردم و جوانان به دین، انقلاب و معنویت، مسجد محور شدن خدمات اجتماعی و محرومیت زدایی و ایجاد مناطق الگو عاری از محرومیت و آسیب های اجتماعی را می توان از اهداف این طرح برشمرد.

سردار غلامی(رییس سازمان بسیج سازندگی)، مفرد(مدیر مرکز مطالعات و هدایت حرکتهای جهادی)، غلام زاده( جانشین جهاد سازندگی بسیج دانشجویی) و میرچی از اساتید محتوایی این دوره بودند. ضرورت و نحوه مطالعه منطقه، نحوه برنامه ریزی جغرافیای هدف، نحوه برنامه ریزی و فعالیت در حاشیه شهر، برنامه ریزی اقتصادی، کلاس فن بیان و مربی گری در این دوره آموزشی توسط اساتید نامبرده شده مطرح شده است.

فعالیتهای گروه های جهادی هدفمند می شود
طرح اعتلای حرکتهای جهادی با هدف ایجاد انسجام و تمرکز بر یک جغرافیای هدف مشخص، برای تقویت و اعتلای خدمات رسانی پایه ریزی شده است. در این طرح تلاش می شود تا گروه های جهادی در نقاط محروم کشور مانند روستاها یا حاشیه شهرها به مدت ۳تا۵ سال به طور مستمر، متمرکز و هدفمند فعالیت نمایند.

۶۱ نفر از برگزیدگان استانی در اردوگاه سیدالشهداء تهران دور هم جمع شدند تا با انتقال تجربیاتی ناب از ماموریتهای خود در عرصه های سازندگی، خدمات رسانی و محرومیت زدایی به یکدیگر، در جمعی صمیمی و در گفتمانی جهادی، ساماندهی گروه های جهادی را در این دوره آموزش دیده و به گروه های جهادی استان خود نیز اموزش دهند.
در این دوره آموزشی، جهادگران در مأموریتی جدید در قالب طرح اعتلای حرکتهای جهادی باهم پیمان بستند تا خدمت رسانی و محرومیت زدایی گروه های جهادی را به صورت مداوم، متمرکز و ثابت در یک نقطه محروم به مدت ۳ تا ۵ سال انجام دهند. در این طرح فعالیت گروه های جهادی هدفمند می شود.

سردار غلامی، رییس سازمان بسیج سازندگی در ادامه توضیحاتی را در خصوص جزییات طرح اعتلا مطرح نمودند:
سردار غلامی:
باید با انجام طرح اعتلای جهادی در خدمت رسانی ها متمرکز شویم/ اجراي سالانه بیش از ۷۰۰۰ پروژه محروميت زدايي توسط جهادگران بسيجي
رییس سازمان بسیج سازندگی با تاکید بر وحدت موجود بین مردم و نظام، خطاب به جهادگران افزود:مرحله جدیدی از تهاجم دشمن به جمهوری اسلامی با خروج از برجام شروع شده است. جنگ اقتصادی آخرین مرحله نبرد دشمن است که می خواهد با تمرکز بر آن، بین ملت عاشق نظام و ارزش ها فاصله بیاندازد. در حالی که این ملت و نظام، افتخار دفع شرِ جنگ تحمیلی را دارد، پیچیده ترین و خطرناکترین جنگ نیابتی را در اوج افتخار دفع کرده است.
سردار غلامی با اشاره به خدمت رسانی ها و محرومیت زدایی های انجام شده در روستاها و با تشکر از جهادگران گفت: در طول ۱۸ سال عمر بسيج سازندگي، سالانه بيشتر از ۷۰۰۰ پروژه کوچک محروميت زدايي در نقاط کشور انجام شده است. همچنين ۱۳۲ هزار پروژه توسط بسیج سازندگی با کمک مردم و ظرفيت دستگاه هاي دولتي به سرانجام رسيده است، اما با همه این تفاسیر و با وجود تمام این خدمت رسانی ها که توانسته باری از روی دوش دولت بردارد باید گفت که ما یک الگوی کامل خدمت رسانی در کشور نداریم. یعنی ۴ نقطه که بتوانیم ادعا کنیم توانسته ایم تمام مشکلات آن را حل کنیم نداریم. راه حل این مسئله و دغدغه داشتن طرحی هدفمند است. طرح اعتلای جهادی برای برطرف کردن این دغدغه و متمرکز کردن خدمت رسانی ها و محرومیت زدایی ها برنامه ریزی و مطرح شده است.طرح اعتلا می خواهد مدیریت جهادی را که از اصول جهادی است آموزش دهد. باید با مدیریت جهادی و انجام طرح اعتلای حرکتهای جهادی در خدمت رسانی ها و محرومیت زدایی ها متمرکز شویم و نمونه های الگوی کامل خدمت رسانی ها را بیش از پیش بیشتر نماییم.

رییس سازمان بسیج سازندگی: جهادگران وظیفه دارند مردم روستا را با ظرفیتهای خود آشنا کنند
سردار غلامی در ادامه با بیان اینکه جهادگران وظیفه دارند مردم روستا را با انواع عرصه های اقتصاد مقاومتی و ظرفیت های موجود در روستا برای درآمدزایی آشنا کنند، خاطرنشان کرد: در روستاها با وجود ظرفیت ها ،استعدادهای فراوان و پتانسیل های بسیار بالا با مشکل بیکاری مواجه هستیم. متاسفانه جوانان روستا و شهر به دنبال کار دولتی هستند. دولت بسیار فربه وچاق شده است. باید فکری برای این وضعیت کرد. جوانان باید به خودشان اعتماد کنند و برای خودشان اشتغالزایی ایجاد نمایند. یکی از مشکلات اصلی امروز مردم ما این است که اشتغال را در استخدام می‌بینند، در حالی که عرصه‌های مختلف تولید می‌توانند در اشتغال جوانان نقش آفرین باشند؛ این عرصه اصلی می‌تواند به ارتقای کشور کمک کند و ما نیز در این حوزه بیشتر کار کرده‌ایم.
رییس سازمان بسیج سازندگی ادامه داد: ما سعی کردیم با شناسایی ظرفیت‌ها و مزیت‌هایی که در کشور وجود دارد و با معرفی آن‌ها اشتغال را توسعه دهیم.جهادگران وظیفه دارند مردم روستا را با انواع عرصه های اقتصاد مقاومتی و ظرفیت های موجود در روستا برای درآمدزایی آشنا کنند. زماني كه انقلاب اسلامي به پيروزي رسيده بود، محروميت‌هاي زيادي در تمام نقاط كشور وجود داشت و با اينكه جهاد سازندگي با شتاب فراوان در جهت محروميت‌زدايي و ايجاد زيرساخت‌ها تلاش‌هاي زيادي كرده، اما هم‌چنان مي‌بينيم كه سطح زندگي مردم در برخي از مناطق كشور، در تراز آن چيزي كه موردنظر انقلاب بوده، نيست.

دکتر زهرایی، حضور گروه های جهادی را برای پیشرفت و آبادانی مناطق محروم کشور مهم دانست و بیان کرد: فلسفه وجودی حرکت های جهادی بر این بنا شده است که یک جمعی از افراد حساس مؤثر،یعنی بسیجیانی که از آحاد ملت می باشند اما به مسائل اقتصادی،فرهنگی،اجتماعی،مذهبی و ... حساس و مؤثر هستند و در این راه قدم برمی دارند.تمامی مباحث از خرد جمعی، توفان فکری و از دل گروه های جهادی خارج می شود؛ چراکه این گروه ها روح حاکم بر بسیج سازندگی هستند .
جانشین سازمان بسیج سازندگی:
طرح اعتلای حرکت های جهادی باید برای همه ی گروه های جهادی تبیین شود/ ما باید برای حفظ ارزشهای انقلاب شهید در راه خدمت رسانی باشیم
زهرایی، جانشین سازمان بسیج سازندگی با اشاره به اینکه هنوز درک واحدی از طرح اعتلای جهادی در بدنه اجرایی سازمان ها صورت نگرفته است، گفت: باید خدمت رسانی های گروه های جهادی نیاز محور و و با توجه به نیازسنجی های عاقلانه باشد. در حال حاضر نظام نیاز به شهیدان در خدمت دارد. شهید در خدمت یعنی کسانی که از جانشان، از مالشان و آبرویشان برای نظام و انقلاب بگذرند. ما باید به گونه ای باشیم تا نظام بتواند روی دیوار ما یادگاری بنویسد باید به گونه ای باشیم تا انقلاب روی ما حساب کند. ما جهادگران باید برای حفظ ارزشهای انقلاب شهید در راه خدمت رسانی باشیم.
وی ضمن تاکید بر خدمت رسانی های فراوان و متنوع گروه های جهادی خاطرنشان کرد: ما نزدیک به ۸۰۰۰ گروه جهادی جهادی در کشور داریم و همه می دانیم که خدمت رسانی های بسیاری در روستاها و نقاط محروم کشور انجام داده ایم. با وجود تمام این خدمت رسانی های گروه های جهادی متاسفانه هنوز نتوانسته ایم یک مسئله اصلی کشور را برای همیشه حل کنیم. مثلا آب کشور یا مسکن مددجویان کمیته امداد و یا اشتغال برآمده از یک کشاورزی صحیح را نتوانسته ایم از روی دوش نظام برداریم و حل کنیم. چون پراکنده کار بودیم. در خدمت رسانی ها باهم متحد و جمع نبودیم. هر گروهی با توجه به علائق و سلایق خودش خدمت رسانی انجام داده است. با طرح اعتلای حرکتهای جهادی می خواهیم هدفمند باشیم و الگوی تراز انقلاب اسلامی را بسازیم.
زهرایی داشتن داشتن دانش مدیریت جهادی از سوی مربیان جهادی را مهم دانست و افزود: یکی از اصول اساسی انجام طرح اعتلای حرکتهای جهادی داشتن دانش مدیریت جهادی توسط مربیان جهادی است. اگر پراکنده کاری کنیم و در همه حوزه ها وارد شویم و در هر سال در یک منطقه محروم خدمت رسانی داشته باشیم به یک اقیانوس یک سانتی تبدیل می شویم و مردم خروجی اقدامات ما را شاهد نخواهند بود؛ در حالیکه باید ضمن داشتن روحیه جهادی و خدمت رسانی، هدفمند حرکت کنیم. باید طرح اعتلای حرکت های جهادی برای همه ی گروه های جهادی تبیین و توضیح داده شود. باید همه از محسنات این طرح اطلاع پیدا کنند. باید با کمک از این طرح بتوانیم متمرکزتر و نقطه زن تر شویم. با انجام این طرح می توانیم نقاط محروم را سروسامانی دهیم تا خیالمان راحت تر شود.
جانشین سازمان بسیج سازندگی با اشاره به اینکه ایجاد اشتغال به تنهایی را نمی توان برای رفع بیکاری،تولید و اشتغال و خوداتکایی ایران،مدنظر قرار داد،بیان داشت:حلقه مفقوده روستاهای ما در بحث اشتغال ،توانمند سازی مردم و پیدا کردن آدم های کارآفرین است زیرا اتکای کشورهای پیشرفته بر کارآفرین است. باید روستاهایمان را قدرتمند سازیم. باید گروه های جهادی برای اقتصاد روستاها برنامه ریزی داشته باشند. متاسفانه اغلب روستاهای ما از مولد بودن به مصرف گرا شدن سوق پیدا کردند و این آفت بزرگی است که مردم را از فرهنگ کار و تلاش دور می کند.

 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها